X
    Kategoriler: Haberler

Recep Çalışkan: “Muharrem Ayı ibret ayıdır”

ASKON Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan, Muharrem ayı ve Aşure günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Çalışkan mesajında, Muharrem ayının bir çok önemli olayı içinde barındırdığını ifade ederek şunları söyledi:

“Dinimizin en kıymetli aylarından olan Muharrem Ayı, Müslümanların hicri yılının başlangıcıdır. Muharrem ayının 10. gününe denk gelen Aşure günü de, öncesi ve sonrası ile oruç tutma günlerimizdendir. Hz. Hüseyin ve beraberindekilerin şehit edilmesi de bu aya rastlamaktadır.

Muharrem ayı, hem dini hem tarihi hem de kültürel açıdan birçok mesaj barındıran önemli bir zaman dilimidir. Bu ayda vuku bulan olaylar insanlık tarihi açısından ibretlik ve bir o kadar da önemlidir. Müslümanlar, kardeş olduklarını, aynı dava için bir ve beraber olmaları gerektiğini Muharrem ayından ibret alarak hatırlarlar. Aşurelerin dağıtıldığı aşure gününde, birbirlerine ikramda bulunanlar, komşuluk, kardeşlik vb. bağlarını yeniden canlandırarak iyi duygularını ikram ettikleri tabaklarda sunmuş olurlar. Hiç kimsenin bir diğerinin mezhebine bakmadan kardeşçe güçlü bağlar kurmak için birbirinin kapısını çaldığı bir gündür bugün…

Ehl-i Beyt’e olan sevgi, Müslümanlar tarafından hep Muharrem ayında dile getirilir. Kerbela’da şehit edilenlerin acısını yüreklerinde hisseden tüm Müslümanlar, o günden ders çıkararak günümüzde yaşanan büyük acılara da ferasetli bir biçimde bakabilmelidir. Halep’e düşen bombalar, Ortadoğu’yu kana bulayan zalimlerin hain planları Müslümanları parçalamaya asla muktedir olamayacaktır. Çünkü bizler, mezhep, etnik köken, ırk gibi ayrımların, kutuplaştırma gayretlerinin ne anlama geldiğini biliriz. Kimsenin kimseyi ötekileştirmeden, Kerbela’da düşülen hatalara düşmeden, gelecek nesillere; İslam sancağını dalgalandıracak gücün mirasını bırakmamız gerektiğini biliyoruz. Hz. Hüseyin’i de Hz. Ali’yi de Hz. Peygamberi(SAV) seviyoruz. Onların ahlakıyla ahlaklanarak Bedir ruhuyla, İstanbulun geleceğini ve dünyanın tüm şehirlerinin yarınlarını düşünenlerdeniz. Allah(cc) bizleri yolundan ayırmasın. Cümle Müslümanların Muharrem ayını tebrik eder, Aşure gününü kutlarım.”

admin :