Anayasanın 58. Maddesi Çiğneniyor, Farkında Mısınız?

0

ASKON Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan sosyal medyada ilan edilen ve Adana’da gerçekleştirilecek “Dünya Rakı Festivali-2018” adlı sosyal medya etkinliğine davet edilen kişilere önemli hatırlatmalar yaptı.

“Alkol Festivali Adana’ya yakışmaz” diyen Çalışkan konuyla ilgili bir basın açıklaması yaparak şunları kaydetti: ”Adana’da 8 Aralık’ta sosyal medyadan yapılan davet üzerine bir araya gelerek, açık alanlarda alkollü içki tüketecek olanlar; kanuni yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir. Ayrıca, alkollü içecek satışı yapan işletmeler de benzer şekilde Resmi Gazete’de yer alan kanunların ilgili maddelerine aykırı durumlar içine girebilir ve cezalarla karşı karşıya gelebilir. Açık alanlarda, alkol alarak sarhoş olup, başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde davranışlarda bulunan kişilere kabahatler kanununa göre para cezası uygulanmaktadır. Ayrıca, sarhoşluğun etkisi geçinceye kadar kolluk kuvvetlerinde bu kişiler kontrol altında tutulabilecektir. Mülki amirlerimiz, söz konusu günde açık alanlarda alkol tüketilmesini de yasaklama hakkına sahiptir. Anayasamızın 58. Maddesinde “Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır.” ifadesi yer almaktadır. Güzide kurumlarımızdan Yeşilay, alkol bağımlılığı ile mücadelesini etkin biçimde sürdürmekte ve konuyla ilgili sürekli gündem oluşturmaktadır.

Faaliyetlerini alkol ve tütün yanında bağımlılığın her türünü içine alacak şekilde genişleten Yeşilay’ın çalışmalarını hep desteklediklerini belirten Sayın Başkanımız da önceki gün, uyuşturucu ve alkol tüketiminin yaygınlaşmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirmiştir. Öte yandan geçtiğimiz hafta Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, Adana’da uyuşturucu, alkol, sigara ve terör propagandası gibi tüm suç unsurlarına ilişkin denetimlerin artırılacağına dikkat çekmişti. Yine geçtiğimiz günlerde basına yansıyan bir habere göre, Ankara’da emniyet güçlerinin “dur” ihtarına uymayan alkollü sürücü bir polis memuruna çarptıktan sonra yaşanan kovalamaca sırasında kaza yapmasının ardından gözaltına alınmıştı. Dün ise Giresun’da uygulama yapan polis ekiplerinin arasına dalan sarhoş sürücü, 2 polise çarparak yolun karşısına geçti, kazada 1 polis şehit olurken 1 polis de yaralandı.

Adana’da 8 Aralık’ta bir araya gelecek olan vatandaşlarımızın bu hususlar üzerinde düşünerek, hassasiyetleri dikkate almasını diliyoruz. Kötülüklerin anası içki tüketiminin özendirilmesine neden olabilecek haberlerin de medyada yer almaması gerektiğini değerli basın mensuplarına hatırlatmak istiyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi giriniz.