Askon Adana Bülten – Eylül 2013

0

Değerli dostlar, Bu ramazan ayında birlik ve beraberlik içinde iftar sofralarında buluştuk, dostlarımızla bir araya gelmenin sevincini yaşadık. Ancak sevincimiz çok sürmedi zira Müslüman coğrafyasında yaşanan gelişmeler bizleri derinden etkiledi.

Mısır’da darbe oldu. Seçimle iş başına gelen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi görevden alındı. Hazim el-Biblavi’nin başkanlığında kurulan geçici hükümet, geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur’un huzurunda yemin ederek göreve başladı. Mısır ordusunun Gazze sınırındaki güvenlik önlemlerini artırması ve sınır kapısını kapatması, Gazzelileri çok zor durumda bıraktı. Tünellerin kapatılması nedeniyle inşaat sektörü durma noktasına geldi. Kentte günlük ihtiyaçların karşılanması bile zorlaştı. Mısır darbesi sadece Mısır halkını değil Gazzeli halkı da böylece etkiledi.  Filistinliler İsrail’e muhtaç duruma düştü.

Ayrıca Suriye’den de acı haberler gelmeye devam ediyor.  Suriye’nin Ramazan bilançosu: 1262 ölü. Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Suriye hükümetine bağlı güçlerin ramazan ayının başlangıcından bu yana yönetim karşıtlarına yönelik ağır silahlarla gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda 1262 kişinin hayatını kaybettiğini ve bunlar arasında 107 çocuk ile 100 kadının bulunduğunu duyurdu.

Tüm bu gelişmeler bizleri son derece üzmüştür. Allah (cc), o bölgelerdeki Müslüman kardeşlerimizin yardımcısı olsun. Ramazan ayının huzurunu bereketini Adana’mızda yaşamaya-yaşatmaya çalıştık. Askon Adana Şubesi olarak iftar çadırı kurduk. Çadırımıza Valimiz, bürokratlar ve ASKON Adana Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri ve üyelerimiz teşrif ettiler.  Bu ayki önemli gelişmelerden biri de yine Adana’mızdan… Adana Sanayi Odası’nda (ADASO) sandığa giden sanayiciler, yeni yönetim kurulu, başkan ve üyelerini seçti. Toplam 48 meclis üyesinin oy kullandığı seçimde, mevcut başkan Sadi Sürenkök’e karşı başkanlık mücadelesi veren üyemiz Zeki Kıvanç galip geldi. ADASO Meclis Başkanlığı’na da Süleyman Sönmez’e karşı yarışan üyemiz Hüseyin Nuri Çomu getirildi. ADASO hizmet binasında gerçekleştirilen seçimlerde, Zeki Kıvanç beyaz listeyle, Sadi Sürenkök de mavi listeyle yarıştı. Yönetim kurulu başkan ve üyeleriyle, disiplin kurulu üyeleri ve TOBB delegelerini belirlemek için 48 meclis üyesi oy kullandı. Üyemiz İmam Gazali Hıradağı da yönetim kurulu üyesi oldu ve saymanlığa seçildi. ADASO seçimlerini kazanan Zeki Kıvanç ile yaptığımız ropörtajı bu sayımızda bulabilirsiniz. Ayrıca üye ziyaretlerimiz oldu. Neka Petrol, Kayalar Tekstil, Baysallar ve Kuveyt Türk’ü ziyaret ettik. Ziyaretlerimizle ilgili fotoğrafları bu sayımızda okuyucularımızla paylaştık.

Bir başka bültende tekrar birlikte olmak dileğiyle…