ASKON Adana Şube Başkanı Recep ÇALIŞKAN; “Faizden uzak durulmalı”

0

ASKON Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan, TBB Risk Merkezi tarafından açıklanan kredi borçları raporlarını değerlendirdi. Çalışkan açıklamasında şunları söyledi:
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi raporlarına göre Ocak-Ekim 2016 döneminde, bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe intikal eden kişi sayısı 603 bin oldu. Bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe alınan kişi sayısı da aynı dönemde 834 bin olarak açıklandı. Türkiye, bu verilere göre Ardahan’dan Tekirdağ’a kadar büyük bir ekonomik dar boğazın eşiğinde… Öte yandan faiz olarak yabancı devletlere ödenen paralarla vatandaş her gün daha da büyük sıkıntıların içine sürükleniyor. Saadet Partisi Genel Başkanı Sayın Temel Karamollaoğlu’nun faiz ödemeleriyle ilgili verdiği rakamlar manidar:” Sadece 11 yılda yapılan faiz ödemeleriyle 97 adet Marmaray, 61 adet 3. boğaz köprüsü, 52 adet 3. Havaalanı, 3650 adet tam teşekküllü hastane ve daha niceleri yapılabilirdi” diyor…
İşin bir de ahlaki boyutu var. Rahmetli Necmettin Erbakan şöyle diyordu: “Faiz yiyen insan, fakir fukaranın göz yaşını içen, etini ve kanını yiyen insan gibidir. Kan içen bir vampir, bir landuru durumundadır. Saadeti başkalarının ızdırabında arayan insan durumundadır.” Bu açıklamalar Eski Başbakan Merhum Necmettin Erbakan tarafından dile getirildiğinde, faiz lobisi rahatsız oluyordu. Erbakan’ın izahatları bu kadarla sınırlı değildi: “Ayrıca bir defa haklı veya haksız olarak sermayeyi ele geçiren kimse faiz yoluyla hiç emek harcamadan haksız olarak başka insanları sömürmekte ve oturduğu yerde büyük kazançlar elde edebilmektedir. Bu ise nefis terbiyesi görmemiş insanlardan fakir olanları zaruretten dolayı ahlâksızlığa iten, zengin olanları da haksız olarak elde ettikleri çok büyük kazançlardan dolayı ahlâksızlığa iten ve netice itibariyle toplumların “Ahlâk çöküşü”ne sebep olan bir faktördür ve faiz 40 çeşit belanın mikrobudur.”
Bugün, hangi sebeple olursa olsun krediye, faize bulaşan her kim varsa bundan derhal vazgeçmelidir. Bankalara borçlanan ve bankalara borç verenler içinde bulundukları durumdan kurtulmak için Allah’a dua ederek, af dileyerek kararlılık göstermelidir. Sistemin çarkları arasında öğütülen bir nesne olmamak için şimdi harekete geçme zamanı….