ASKON Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan’ın 2017 yılı Kutlu Doğum Haftası mesajı

0

Peygamberimiz (SAV), insanlığa rahmet olarak gönderilmiş, asırlar ötesine bile örnek teşkil eden şahsiyetiyle, yaşantısıyla gönüllerde taht kurmuştur.

Gerek yaşadığı dönemde gerekse de yüz yıllar sonra bile Allah’ın (cc) insanlığa gönderdiği mesajları tebliğ etme görevini layıkıyla yerine getirmiştir. Onun söz ve davranışları, canlılığını hiç bir zaman yitirmeden nesilden nesile aktarılmaktadır. Kur’an-ın hayata geçirilmesi noktasında model olan Nebi, Rahman’ın muhatabı olarak da elbette ayrı bir makama sahiptir.

Her yıl 17-22 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Kutlu Doğum Haftası programlarında Hz. Peygamber’in örnek yaşantısı anlatılmakta ve duygu yüklü kalpler onu hep birlikte tasdik etmektedir. Allah Rasulü (SAV)’nün Dünyaya gelişi Miladi takvime göre 20 Nisan 571’dir. Bugün ve haftada her yıl onun bir özelliğini işleyen Diyanet camiamız bu yıl da “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” konusunu seçmiştir.

Muhammed’ül Emin olarak anılan Peygamberimiz (SAV) peygamber olmadan önce insanların güvenini kazanmıştır. Bu çok önemlidir. Çağımızda insanların birbirlerine olan güven duygusu sarsılmıştır. Güven toplumunu inşa edecek olan duygular geliştirilmeli ve yaşatılmalıdır.

İslamiyet, insanlığa hayat veren mesajlar içermesine rağmen, Batı İslam’ı kötü göstermek için kirli oyunlar peşindedir. Terör ve şiddetle İslam’ı lekelemeye çalışmaktadır. Biz Müslümanlar, her zamankinden daha fazla çalışmalıyız. Güven toplumunu oluşturmalı ve Dünyaya bu örnek toplumu gösterebilmeliyiz. Bunun için de Hz. Peygamber’in (SAV) örnek ahlakı ile ahlaklanmalıyız. Kutlu Doğum Haftası gibi haftaları bir fırsat olarak görüp “Güven Toplumu” inşa etmeliyiz. Alemlere Rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimiz (SAV) bize doğru yolu göstermiştir. O dosdoğru yoldan gitmek için daima hazır olalım. Başta ülkemizde yaşayan Müslüman kardeşlerimiz, dünyanın dört bir yanındaki tüm Mü’minler bir olalım, birlik olalım ve dinimizi yaşayalım, yaşatalım.