ASKON’DAN 28 Şubat değerlendirmesi

0

ASKON Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan 28 Şubat sürecini değerlendirdi. 28 Şubat’ın yıl dönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda Çalışkan şunları söyledi:

“28 Şubat süreci siyasi etkileri yanında, ekonomik olarak da büyük tahribatlara yol açmış post-modern bir darbe olarak tarihimize kara bir leke olarak geçmiştir. Bu darbenin ülkemize maliyeti yaklaşık 400 Milyar Dolar’dır. Bankalardan hortumlanan para yaklaşık 50 Milyar Dolar’dır. “İrtica” yaftası ile mütedeyyin insanlarımız zulüm görmüş, 6 Milyon kişi fişlenmiştir. Kılık kıyafet nedeniyle yaklaşık 34 Bin kişi hakkında soruşturma açılmış, 27 vakıf/Dernek kapatılmış, silahlı kuvvetlerden 1635 kişi ihraç edilmiştir.

Başörtüsü yasakları toplumun huzurunu bozmuş ve ülkemizde kutuplaşma nedeni olarak kullanılmıştır. Sosyal ve siyasi atmosferi Türkiye’yi büyük ölçüde etkilemiş olan bu dönem, askeri vesayetin iktidarı ele geçirme hırsının bir ürünüdür. Medya üzerinden psikolojik bir harekat başlatan ordu, ülkeyi kaosa sürüklemiş ve derin izler bırakmıştır. Bu süreçte gazeteciler kullanılmış ve dönemin en sancılı günleri medya üzerinden kurulan toplumsal baskı ile idare edilmiştir. “Bin yıl sürecek” denilen darbe süreci geride on binlerce mağdur ve ekonomiye verdiği zararlarla anılır olmuştur. 28 Şubat 1997’de yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sonucu açıklanan kararlarla başlayan ve irticaya karşı olduğu iddia edilen bu darbe sürecinde Ankara Sincan’da tanklarla geçiş yapılmış, halka göz dağı verilmiştir. Dönemin Başbakanı Merhum Erbakan, bu süreçte büyük bir mücadele vermiş ve halkın gönlünde taht kurmuştur. Bir daha asla yaşanmasını istemediğimiz o kara günler çok şükür ki, geride kaldı. Allah(cc) bir daha böyle günler yaşatmasın. Gelecek nesiller için güçlü ve güzel bir ülke bırakmak hayaliyle çalışan, Rahmetli Erbakan’ı da burada anmak istiyorum. O dönemin Başbakanı olarak tüm bu saldırılara karşı direniş göstermiştir. Ümmetin bekası için çalışmış ve daima dik durmuştur. Mekanı cennet olsun.”