Çalışkan’dan Hicri Yılbaşı Mesajı

0

ASKON Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan Hicrî 1443’üncü yılı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Başkan Recep Çalışkan, hicretin Müslümanlar için bir dönüm noktası olduğunu kaydederek mesajında şu ifadelere yer verdi.

“Peygamber Efendimiz (sav)’in Mekke’den Medine’ye hicretini esas alan ve Hazreti Ömer döneminde takvim başlangıcı kabul edilen Hicri yılbaşı, Hicri Takvimin başlangıcıdır. Hicret Müslümanlar için bir milat, insanlık için bir dönüm noktasıdır.

Hicret, Allah rızasını gözeterek; anadan, babadan, evlattan, yardan, diyardan, maldan, mülkten hatta candan vazgeçerek, dinimizin mesajlarını bütün insanlığa ulaştırmak için çıkılan kutlu yolculuğun adıdır. Hicret, yardımlaşma, dayanışma, paylaşma ve kardeşliğin ifadesidir.

Takvimin ilk ayı mübarek Muharrem ayıdır. Muharrem ayı, ihsanların bol olduğu kadar hüznü de içinde barındıran bir aydır. Zalime ve zulme boyun eğmeyen, adaletten ve doğruluktan ayrılmayan Hz. Peygamber (sav)’in torunu Hz. Hüseyin’in ve yetmişten fazla Müslümanın Kerbela’da şehit edilmesinin hüznünü barındıran ve Müslümanların hafızasında unutulmayan büyük bir acının yaşandığı tarihtir.

Bu duygu ve düşüncelerle Tüm İslam âleminin Hicrî 1443. yılını tebrik ediyor; yeni yılın ülkemiz, İslam dünyası ve insanlık için hayırlara vesile olmasını Rabbim’den niyaz ediyorum” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi giriniz.