Halep oradaysa arşın burada

0

ASKON Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan, Halep’te yaşanan katliamla ilgili bir mesaj yayınladı. Çalışkan açıklamasında şunları söyledi:
Ne Birinci Dünya Savaşı, ne İkinci Dünya Savaşı… Hiç biri Halep’i yıkamadı. Oysa şimdi kendi rejimi tarafından yok edilmek istenen bir Halep var karşımızda. İnsanlar ve anıtlar yok oluyor. Ocağı söndü Halep’in…
Son iki hafta içinde kentin doğusuna 2 bin hava saldırısı, 7 bin top atışı yapıldı, bu saldırılarda 600 sivil hayatını kaybetti, 2 bin kişi yaralandı.Suriye’de Rusya ve Esed rejiminin yoğun saldırılarına maruz kalan Halep’te katliamın boyutu gün geçtikçe daha derin ve trajik bir hal alıyor. Sadece havadan vurmakla yetinmeyen Esed rejimi, saldırılardan kaçan sivilleri doçkalarla hedef alıyor. Cub el-Kubbe mahallesine saldıran rejim, aralarında kadın ve çocukların da olduğu 45 kişiyi katletti. Yerlerde yatan cansız bedenlerin görüntüsü, savaşa alışan dünyanın pek ilgisini çekmiyor. Kentin doğusundaki tüm hastaneler ve sağlık merkezleri hizmet dışı kaldı. Ekmek alacak fırın kalmadı. Okulların tamamı kapalı. Yaklaşık 300 bin sivil 30 kilometrekarelik bir bölgede sıkışıp kaldı.Uzaydan çekilen uydu görüntülerinde geceleri ışığı görünmeyen bir şehre dönüşüyor artık Halep.
Yurtlarından çıkarak ülkemize sığınan Suriyeli kardeşlerimiz için bu haberler kuşkusuz daha sarsıcı daha üzücü…Bizler, bireysel olarak ne yapabiliriz? Komşuluk vazifemizi hakkıyla yerine getirmeye devam etmeliyiz. Halep için sadece üzülmekle kalmamalı aynı zamanda yanı başımızda yaşayan, misafirimiz olan Suriyeli kardeşlerimize daha çok sahip çıkmalıyız. Onların yurtlarından çıkarıldıkları bugünlerde yanlarında olmalıyız. Maddi-manevi her anlamda yanlarında olmalıyız.
Tüm dünya şaşkın… Ama Halep’in başına gelenlere değil, bizim Halepli kardeşlerimize sahip çıkışımıza şaşırıyorlar… Suriyeli kardeşlerimizi yalnız bırakacağımızı düşündüler! Hayretler içindeler… İki yüzlü bir tavırla, Halep’e üzüldüğünü belirten Avrupa’ya ve dünya devletlerine bir atasözümüzle cevap vermek isteriz. Halep oradaysa, arşın burada! Halep oradaysa, Halepliler burada!