İstanbul’un Fethinin 567. Yıl Dönümü

0

ASKON Adana Şube Başkanı
Recep Çalışkan, İstanbul’un fethinin 567.yılı dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında, “İstanbul’un fethi siyasal, kültürel ve toplumsal sonuçlarıyla dünya tarihinin akışını değiştiren kutlu bir zaferdir” dedi.

“29 Mayıs 1453’te gerçekleşen bu zafer, Ortaçağ’ın karanlıkları üzerinde doğan bir adalet ve insanlık güneşi olmuştur. Fatih Sultan Mehmet, 21 yaşında tekniği, azmi, inancı ve en önemlisi mukaddes ordusu ile Peygamber Efendimizin (sav) “İstanbul elbet feth olunacaktır, onu fetheden komutan ne güzel komutandır. Onu fetheden ordu ne güzel ordudur (Ahmed b. Hanbel, Müsned, IV, 335)” methine mazhar olmuştur. Asya ve Avrupa kıtalarını birbiriyle buluşturmuş kadim şehrimiz İstanbul, Dünya’nın en önemli şehirlerinden ve insanlığın ortak mirasıdır. İstanbul, ülkemizin ekonomik, toplumsal ve kültürel yapısını göz önünde tutarsak, günümüzde bütün bir Türkiye’yi temsil etmektedir. İstanbul tarih boyunca, adaletin, hoşgörünün, barışın, farklı inanç ve kültürlerin, birlik ve beraberliğin simgesi olmuştur.

Çağ açıp çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet Han başta olmak üzere, bize bu mirası bırakan ecdadımızı rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyoruz. İstanbul’un Fethi’nin 567. yıldönümü, milletimize hayırlı olsun”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi giriniz.