Rahmet İkliminin En Kıymetlisi: KADİR GECESİ

0

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan 17 Nisan Pazartesi gününü 18 Nisan Salı gününe bağlayan gecenin Kadir Gecesi olması nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Başkan Çalışkan mesajında şu ifadelere yer verdi. “17 Nisan Pazartesi gününü 18 Nisan Salı gününe bağlayan gece, Rahmet İklimi Ramazan-ı Şerif’in en kıymetlisi olan Kadir gecesini idrak edeceğiz. Öncelikle bu vesileyle, yaşanan depremlerde hayatını kaybeden tüm kardeşlerimize Allah’tan rahmet yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyorum.

Kadir gecesi, bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilen ve Peygamber Efendimiz’in ekseriyetle son 10 gecede arayınız buyurduğu, Kur’an’ın Allah tarafından Cebrail Aleyhisselam aracılığıyla Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’e vahyedilmeye başlandığı kıymetli bir gecedir.

Bu kıymetli gece, Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in “Kim Kadir Gecesini, faziletine inanarak ve mükâfatını da Cenab-ı Allah’tan umarak ihya ederse, o kimsenin geçmiş günahları bağışlanır. (Buhârî, Kadir 1) hadis-i şerifinin gölgesinde mağfiret dileme gecesidir.

Bu gece, merhum Mehmet Akif İnan’ın ‘Mescid-i Aksa’yı gördüm düşümde / Götür müslümana selam diyordu / Dayanamıyorum bu ayrılığa / Kucaklasın beni İslâm diyordu’ dizelerine kulak vererek; Kudüs’ün özgürlüğü, İslam coğrafyasında akan kan ve gözyaşının dinmesi adına dua etme gecesidir.

Bu gece; günahların, hataların farkına varıldığı bir muhasebe gecesidir. Bu gece muhasebemizi her zamankinden daha iyi yapmalıyız. Rabbimizin rızasına yakışmayan her türlü kötülükten arınmak için büyük bir fırsat olan bu geceyi en iyi şekilde değerlendirmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemiz ve gönül coğrafyamız olmak üzere bütün İslam âleminin mübarek Kadir Gecesini en güzel temenni ve duygularla tebrik ediyor; Kadir Gecesinin feyz ve bereketinden nasiplenmeyi, dua ve niyazlarımızın kabul olmasını yüce Rabbimden niyaz ediyorum.”

Sözlerime şu Hadis-i Şerifle son vermek istiyor, tüm İslam Aleminin Kadir Gecesini tebrik ediyorum. ‘Allah’ım, şüphesiz sen affedicisin, ikram sahibisin, affetmeyi seversin, beni affet.’(Tirmizi, Daavat, 12)”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi giriniz.