Askon Adana Bülten – Aralık 2013

0

Askon Adana şubesi olarak yayınladığımız bültenimizin KASIM ayı sayısıyla yeniden sizlerle birlikte olmanın mutluğu içerisindeyiz. Ülke gündemi her zaman ki gibi yine oldukça yoğun ve hareketli idi. Özellikle yerel seçimlerin yaklaşması ve parti liderleri tarafından adayların belirlenmesi/açıklanması ile siyasi arena hareketlendi.

Değerli dostlar geçtiğimiz ay yaşanan siyasi gelişmelere göz attığımızda;  Suriye ve Mısır’daki sıkıntılar gündemde eskisi kadar yer tutmasa da, bu iki komşu ülkedeki katliamlara değinmeden geçmek istemiyorum. Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin, cezaevinde çekildiği öne sürülen fotoğraflarının ortaya çıkmasına Mısır halkından ve dünya genelinde farklı gruplardan tepkiler geldi.   “Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi”nin dünya genelindeki çağrısı üzerine, Muhammed Mursi’nin yargılanmasını protesto etmek için de farklı ülkelerde gösteriler düzenlendi. Uluslararası Rabia Platformu ve platforma destek veren sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, Rabia katliamının 100. günü dolayısıyla Saraçhane Parkı’nda anma etkinliği düzenledi. Gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak ile Namaz Gönüllüleri Sözcüsü Abdurrahman Yıldız’ın da katıldığı anma etkinliğinde, katliamda hayatını kaybedenler için Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi. Suriye’de yaşanan iç savaş ise, her geçen gün daha da içinden çıkılmaz bir hal alacak gibi görünüyor. “Hükümet ve cemaat arasında kriz” başlığıyla gündemde yer bulan “dershanelerin dönüştürülmesi projesi”de gündemdeki konulardan biriydi. Başbakan yardımcısı Sayın Bülent Arınç’ın, dershanelerle ilgili taslağın Ocak ayında Meclis’e geleceğini açıklaması, ardından ise “Dershanelerin dönüşümü için 2 yıl süre tanıdık, Eylül 2015’e kadar dönüşüm tamamlanacak ve dershaneler kapanacak, Ocak ayında da kayıt alacaklar” şeklindeki sözleri ortamı biraz daha yumuşattı diyebiliriz.  Başta iktidar partisi olmak üzere tüm partilerin yerel seçim için adaylarını açıklamasıyla birlikte ilimizde de siyasi hareketlilik başladı. Büyükşehir için Ak Parti Abdullah Torun’u, Milliyetçi Hareket Partisi Hüseyin Sözlüyü aday olarak gösterirken (bülten için bu yazıyı kaleme aldığım dakikalarda) henüz Saadet Partisi ve CHP adayını açıklamamıştı.
Anadolu aslanları işadamları derneği Adana şubesi olarak Mısır’daki katliama sessiz kalmamak adına kıymetli hocalarımızın katılımıyla “Mısırlı Kardeşlerimize Dua Gecesi” adı altında bir organizasyon gerçekleştirdik, katılım ve ilginin yoğun olduğu programda duygulu anlar yaşandı. Büyükşehir Belediyesi aday adaylarından Sayın Zafer Kara derneğimize bir ziyarette bulundu ve Askon yönetimi ile projelerini paylaştı. Üyelerimizden “Hayat Medya Yapım” bünyesinde Tematik olarak yayın yapan Radyo Hayat’ta canlı yayına katılarak gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulunduk. Özet olarak yer vermeye çalıştığım etkinlik ve programlarımızla ilgili detaylı bilgi ve görselleri bültenimizin iç sayfalarında bulabilirsiniz.

Bir sonraki bültenimizle tekrar buluşmayı diliyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
Sağlıcakla kalın, Allah’a emanet olun.