Askon Adana Bülten – Ekim 2013

0

Yeni bir bülten ile karşınızdayız. Yine her zamanki gibi dopdolu bir içerik ile gerek Adana, gerekse de Türkiye gündemine dair haber ve yorumları bu sayımızda bulabilirsiniz. ASKON Adana Şubemizin faaliyetleri hakkında da detaylı bilgiler bültenimizde yer almaktadır.

Bu ayki siyasi gelişmelere göz attığımızda özellikle Suriye konusunun gündemde önemli bir yeri olduğunu söyleyebiliriz. Suriye Eylül ayı boyunca siyasi gündemdeki yerini korudu ve medyanın en çok ele aldığı konuların başında geldi. Kimyasal silah kullanılması ile ilgili tepkiler güncelliğini korudu. G20 Liderler Zirvesi’nde ana gündem maddesi Suriye idi. Zirve’de Suriye’ye olası müdahale konuşuldu. Türkiye uluslararası toplumun harekete geçmesi gerektiği yönünde görüş belirtti. ABD ve Rusya, Suriye’nin elindeki kimyasal silahların tasfiye edilmesi konusunda mutabakata vardı.
Eskişehir-Konya yolunun bir kısmının ODTÜ arazisinden geçeceğinin açıklanması üniversitede tepkilere neden oldu. Öğrencilerin eylemlerine polis müdahale etti. Bazı milletvekilleri de protestolara katıldı. Olaylar sonucunda 14 kişi gözaltına alındı. Hükümet bu protestolara sert tepki gösterdi. Demokratikleşme Paketi açıklandı. Eylül ayı siyaset gündeminde öne çıkan konulardan biri de Demokratikleşme Paketi idi. Ayın son günü Başbakan Erdoğan tarafından açıklanan pakette seçim sisteminden siyasi partilerle ilgili düzenlemelere, kamuda başörtüsüne izin verilmesinden ilkokullarda andın kaldırılmasına kadar pek çok konu yer aldı. Paket genel anlamda medyada olumlu karşılandı.

ASKON Adana şubesi olarak bu ay da çeşitli ziyaretlerde bulunduk. Üyelerimizle Malatya’nın Darende ilçesine bir kültür gezisi düzenledik. Son derece yararlı bir gezi oldu. Bu gezide çeşitli temaslarda bulunduk. Hulusi Efendi Vakfı Başkanı Hamidettin Ateş Hoca Efendi, Darende Belediye Başkanı İsa Özkan, Darende Kaymakamı Bünyamin Kuş’u, ziyaret ettik.  Güvenlik Şube Müdürü Komiser Yardımcısı Mustafa Aktepe derneğimizi ziyaret etti.  Çeşitli konularda basın açıklamalarımız oldu. Bunlardan biri de “Ahilik” ile ilgiliydi. “Ahilik”in kardeşlik, cömertlik, eli açıklık olduğunu vurguladık. Ayrıca gündemdeki meselelerle ilgili değerlendirmelerde bulunduk.
Bir sonraki sayımızda görüşmek üzere, hepinizi Allah’a emanet ediyorum.