Askon Adana Bülten – Temmuz-Ağustos-Eylül 2015

0

Merhaba kıymetli ASKON dostları,

Yaz mevsiminin yerini sonbahara bıraktığı, Adanamızın meşhur sıcaklarının da bizleri terkettiği bugünlerde, mübarek Kurban Bayramı’nı idrak etmenin huzuru içerisinde, ASKON Adana Şubesi olarak hazırladığımız dernek bültenimizin yeni sayısından, sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum.
Bir süredir bülten yazılarımızda, başta komşularımız olmak üzere, İslam coğrafyasında yaşanan savaş haberlerine yer veriyor, her yazımızda bu topraklardaki acının ve gözyaşının dinmesi için dualarımızı sizlerle paylaşıyorduk. Ne yazık ki, sınırımızın öte tarafında cereyan eden bu olaylar, son dönemde kendi topraklarımıza da sıçradı. Son 30 yılda, onbinlerce insanımızın canına mal olan terör belası, 7 Haziran seçimlerinden sonraki süreçte yeniden ortaya çıkarak, ocaklarımıza ateş düşürmeye başladı. Geçtiğimiz 2 aylık süreçte, yüzlerce askerimiz, polisimiz ve vatandaşımız, hain terör saldırılarında hayatlarını kaybetti. Buradan bir kez daha hayatını kaybeden güvenlik güçlerimize ve halkımıza Allah’tan rahmet; evladını, eşini, annesini-babasını kaybeden acılı vatandaşlarımıza da başsağlığı ve sabırlar diliyorum.
Yazımızın başında “artık mevsim sonbahar” diye belirtmiştik. Bu sonbahar, kara bulutlarıyla birlikte gelmiş olacak ki, Kutsal Topraklar’dan da acı haberler geldi. Kabe’deki bir vincin hacı adaylarının üzerine devrilmesi sonucu, 107 hacı adayı Hak’kın rahmetine kavuşurken, yüzlercesi de yaralandı. Bu olayın yaraları henüz sarılmamışken, Mina’da şeytan taşlamaya giden iki kafilenin karşılaşması sonucunda yaşanan izdihamda 753 hacı adayı hayatını kaybederken, 800’den fazlası da yaralandı. Hac gibi kutsal bir ibadeti gerçekleştirirken vefat eden tüm hacı adaylarımıza Cenab-ı Hak’tan rahmet, yaralananlara da acil şifalar diliyorum.
Ülke gündemimize dönecek olursak, bir önceki sayımız yayına hazırlanırken, gerçekleşen genel seçimler ve sonrasında yaşanan “Koalisyon mu, erken seçim mi?” tartışması da sonuçlandı. AK Parti liderliğinde gerçekleşen görüşmelerden sonuç çıkmaması üzerine, Türkiye bir defa daha sandığa gitme kararı aldı. Şimdi halkımız 1 Kasım’da yeniden sandığa gidecek ve milli irade, yeni bir yönetim için bir defa daha oy kullanacak. Ülkemizi özellikle ekonomik alanda oldukça etkileyen bu siyasi belirsizliğin artık son bulmasını; yeni siyasi otorite ile birlikte de, ülkemizdeki güven ortamını bozarak, toplumsal yapıyı derinden sarsan terör olaylarının, yerini huzur ve barışa bırakmasını istiyoruz.
ASKON Adana Şubesi olarak faaliyetlerimiz hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz süreçte kamu kurum ve kuruluşlarına gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerle, çeşitli temaslarda bulunduk. Özellikle Adana’nın önde gelen dernek ve STK temsilcileriyle biraraya gelerek yapmış olduğumuz “Ortak Payda Adana” görüşmelerinde, Adanamızın sorunlarını ve geleceğini masaya yatırarak, çözümler aradık.
Görevlerine yeni atanan Yüreğir Kaymakamı Sayın Fatih Genel, İl Tarım Müdürü Sayın Ahmet Söğüt ve AFAD İl Müdürü Sayın Gültekin Genç’i makamlarında ziyaret ederek, “hayırlı olsun” dileklerimizi ilettik. Ziyaretlerimizdeki bir başka durağımız da Anadolu Gençlik Derneği Adana Şubesi’ydi. AGD Adana Şube Başkanı Sayın Abdulaziz Kıransal’ı ziyaret ederek, dernek faaliyetlerliyle ilgili sohbet ettik.
Seyhan Kaymakamlığı’ndaki görevinden, Bursa’nın Osmangazi ilçesine tayin olan değerli kaymakamımız Sayın Ahmet Okur’da, veda ziyaretleri kapsamında derneğimizi ziyaret ederek, bizleri onurlandırdı. Kendisine yapmış olduğu hizmetler için teşekkür ediyor, yeni görevinde başarılar diliyoruz. (Bu yazıyı kaleme aldığımız sırada, Sayın Okur’un, Uşak Valisi olarak atandığı bilgisini aldık. Kendisini tebrik ediyor, yeni görevinde başarılar diliyoruz.)
Ziyaretlerimizle ilgili detayları ve derneğimizin diğer faaliyetlerini bültenimizin ilerleyen sayfalarında bulabilirsiniz.
Bir sonraki bültenimizde görüşünceye dek, Allah’a emanet olun.
Selam ve dua ile…