ASKON Adana Şube Başkanı’dan Ahilik Haftası mesajı

0

ASKON Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan, “Ahilik Haftası” dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Çalışkan mesajında, temelleri Ahi Evran tarafından atılan ahilik teşkilatının Kırşehir’den Kırım’a kadar pek çok bölgeye yayıldığını vurguladı. Çalışkan mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Bu teşkilatlanma Türk kültürünün özünü yansıtan, toplumu pek çok yönden etkileyen bir teşkilatlanmadır. Ahilik Teşkilatı’nın amaçlarından biri Asya’daki Türk şehirlerinden gelen zanaatkara iş bulabilmek, Bizanslı zanaatkarlarla rekabet etmelerini sağlamak ve piyasaya tutunmalarını sağlamaktı.Bununla birlikte üretilen malların kalitesinin korunması, üretimin ihtiyaç oranında yapılması, zanaatkarlarda ve sanatkarlarda esnaflık ve sanat ahlakı oluşturmak için çalışılıyordu.
Halkın ekonomik olarak bağımsız olması konusunda azami gayret gösteren Ahilik Teşkilatı, sadece bir meslek örgütü değildi. Bu örgüt, ahlaki değerlere önem vererek, hiyerarşik bir yapı da kuruyordu. Yamak, çırak, kalfa ve usta gibi bir sıralama ile mesleki tecrübeyi sınıflandırarak üst düzey çaba gösterenlere itibar da kazandırıyordu. Dönemin adetleri arasında bugünkü diplomaya karşılık gelen “peştamal kuşanma” en önemlilerinden biriydi.
Günümüzde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları, birlikleri vb. yapılanmalar ile Esnaf ve sanatkarlarımızın hakları korunmaktadır. İnsanlığın ortak erdemleri çatısı altında dayanışma sağlanarak Esnafımız tüm zorluklara karşı ayakta durmaya böylece gayret edebilmektedir.
Geçmişimizden gelen maddi manevi mirasımızla yarınlara yürürken; sahip olduğumuz tüm değerleri muhafaza ederek, kıymet oluşturan, emek ortaya koyan ve katma değer oluşturan herkes ile birlikte taşın altına elimizi koymayı görev addediyoruz. Bununla birlikte sanatkar ve zanaatkarlarımız, sanat ve zanaatlerini daima korumalı; hiç kimse bir diğerinin sanatını haksız yolla ele geçirmeye çalışmamalıdır. Bu çerçevede kul hakkına topyekün riayet edilmeli ki kendisi, komşusu veya hiç kimse zarar görmesin. Her esnafımız, kendi işinde en iyisini yapmaya çalışmalıdır. Başkalarının sanatını kullanma düşüncesinde olmamalıdır. Kat’i surette faizden de uzak durulmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle, tüm esnaf, sanatkar ve zanaatkarlarımızın Ahilik Haftasını kutluyor, gerçekleştirilecek etkinliklerin hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi giriniz.