ASKON Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan; “Çocuklarımızın dini eğitimine zaman ayırmalı, ahlaki ilkeler kazanmalarına yönelik yeni kapılar açmalıyız.”

0

ASKON Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan, 2016-2017 eğitim öğretim yıl sonu dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Recep Çalışkan mesajında, öğrencilerin rehavete kapılmadan yaz tatilini iyi değerlendirmeleri gerektiğini belirtti. Karnelerinde yüksek notlar olan öğrencileri tebrik eden Recep Çalışkan: “ Notlar, uzun bir dönemde gösterilen tüm çabaların sayılarla kısaca ifade edilmesidir. Birer göstergedir… Notların düşük olması ya da yüksek olması her yıl karşılaşacağınız birer sonuçtur. Bir son değildir. Bu sebeple üzülürken de sevinirken de aşırıya kaçmamalı, umutla, cesaretle, inançla inandığınız yolda yürümelisiniz. Yaz tatilini iyi değerlendiriniz. Kendinizi geliştirmek adına çevrenizdeki iyi huylu arkadaşlarınızla etkileşimde bulunarak, sosyal ilişkilerinizi muhafaza ediniz. Eğitim ve öğretim sadece kitaplardan sağlanmaz, insan ilişkilerinde de örnek alacağımız pek çok olumlu davranışlar vardır. Hem bol bol kitap okumalıyız, hem de iyi insanlardan oluşan bir çevrede vakit geçirmeliyiz. Örneğin, Kur’an-ı Kerim, baş ucumuzda bulunması gereken kutsal kitabımızdır ve onu yaz tatilinde daha çok okuyarak Rabbimizin rızasını arayabiliriz. Resul-u Ekrem Efendimiz (SAV)’in örnek hayatını da gündemimize alarak zamanımızı bereketlendirebiliriz. Onun ve Sahabenin hayatlarında bize örnek teşkil edecek pek çok güzellik keşfedilebilir. “dedi.
Karne alan öğrencilerin velilerine de ikazlarda bulunan Çalışkan, karnelerdeki notların hayal kırıklığına neden olması durumunda çocuklara çok hassas davranılması gerektiğini söyledi. Başarısızlığın sadece öğrenciye ait olduğunu düşünmenin haksızlık olacağını ifade eden Çalışkan şu ifadelere yer verdi:
“Çocuklarımızın özgüvenlerini kaybetmelerine neden olacak davranışlar, geri dönülmez sonuçlara neden olabilir. Onlarla teşvik edici konuşmalar yapmalıyız. Yaz tatilinin eksikleri gözden geçirmek için iyi bir fırsat olduğunu düşünmeliyiz. Onlarla daha yakından ilgilenmek, onlara sevgiyle yaklaşmak, sorunlarını çözmek için iyi bir başlangıç olabilir. Çocuklarımızın dini eğitimine zaman ayırmalı, ahlaki ilkeler kazanmalarına yönelik yeni kapılar açmalıyız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi giriniz.