ASKON Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan, Miraç Kandili Dolayısıyla Bir Mesaj Yayımladı.

0

ASKON Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan, Miraç Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Çalışkan mesajında şunları söyledi:

“Miraç Kandili Recep ayının yirmiyedinci gecesidir. Hicretten bir buçuk yıl önce vuku bulduğu rivayet olunmaktadır. Kur’an-ı Kerim’de İsra suresinin 1. ayetinde şöyle buyurulmaktadır: ‘Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.’

Gece yolculuğu anlamına gelen İsra, Hz. Peygamber (sav) in geceleyin Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya götürülmesini ifade eder. Miraç ise, Mescid-i Aksa’dan Sidretü’l-Münteha’ya kadar olan yükselişi ifade eder. Hz. Peygamber (sav) in fizikötesi âlemlere seyahatiyle ilgili bu iki safha sonraki dönemlerde birleştirilmiş ve Mi’raç Kandili adıyla kutlanmaya başlamıştır. İsra olayı Kur’an-ı Kerimde, Miraç olayı ise Sevgili Peygamberimizin sahih hadislerinde bizlere bildirilmektedir. Hz. Peygamber’in eşini ve amcasını kaybettiği ‘Hüzün Yılı’nda Mekke’de bulunan Sevgili Nebi, bir yükseliş tecrübesi yaşamış ve bu tecrübenin ardından ‘Namaz’ ile taçlandırılmıştır. Peygamberimiz bu tecrübeden sonra ümmetine dönerek onları namazla Allah’a yükselmeye davet etmiştir. Mü’minler de her namazda Tahhiyat ile peygamberimizin yaşadığı bu hadikseyi tekrar tekrar canlandırır ve Rableri katındaki yüksek mertebelere çıkabilmek için çırpınırlar ve şöyle derler: ‘Dil ile, beden ve mal ile yapılan bütün ibadetler Allah’adır. Ey Peygamber! Allah’ın selamı, rahmet ve bereketleri senin üzerine olsun. Selam bizim üzerimize ve Allah’ın bütün iyi kulları üzerine olsun. Şahitlik ederim ki, Allah’tan başka ilah yoktur. Yine şahitlik ederim ki, Muhammed, O’nun kulu ve Peygamberidir.‘ Mi’raç bir yükseliştir. Kulun Allah indinde yükselişidir. Bu ancak, ihlas ve takva ile, ibadet ve taat ile mümkündür. Elbette namaz ile mümkündür. Namaz da Mü’minin Miracıdır.

İçinde birçok ilahi feyz ve bereketi barındıran mübarek Miraç Kandili’ne bir kez daha kavuşabilmenin mutluluğu ve sevincini hep birlikte yaşıyoruz. Bu gece Allah’a yakınlaşma, dua etme, ibadet etme gibi en temel dini vecibelerin doruğa çıktığı zamanlardır. Miraç; her şeyden önce yükselme yollarının yegane sahibinin Allah olduğunun bilincine varabilmektir. Kullar olan bizler bu yükselişi ancak, Allah’ın razı olacağı bir hayatı yaşayarak gerçekleştirebiliriz. Bu güzel gecenin tüm Mü’minlerin yükselişine vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan diliyorum. Tüm İslam aleminin Mi’raç Kandilini tebrik ediyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi giriniz.