ASKON Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan, AGD daim kampı’nda gençlerle bir araya geldi. Çalışkan burada “faizsiz ekonomi” konulu bir seminer verdi.

0

ASKON Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan, Anadolu Gençlik Derneği Davet ve İslami İlimler Merkezi Eğitim Kampı’nda kalan gençlerle bir araya geldi. Çalışkan burada “Faizsiz Ekonomi” konulu bir seminer verdi.
Anadolu Aslanları Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan AGD kampında eğitim gören genç öğrencilere Faiz ile alış veriş arasındaki farkları anlatarak başladığı konuşmasında Faiz’in sadece ödünç alma-vermeyle ilgili konularda fazladan talep edilen bir haksız kazanç olduğunu dile getirdi. Alış verişin iki tarafı olan bir takas türü olduğunu söyleyen Çalışkan, “Vade farkı, faiz ile karıştırılmamalıdır. Çünkü, vade farkı alış veriş ile ilgilidir. Ödünç alma veya verme ile ilgili değildir. Bir alış verişin başında taraflardan biri teslim edeceği şeyi daha sonra vermeyi teklif ederse ve bu durum için o anda vereceğinden daha fazlasını vermeyi kabul ederse buna vade farkı denir. Faiz denmez.” dedi. ASKON Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan, Merkez Bankası’nın bir Anonim Şirket olduğunu, bu şirketin malı olan kağıt paranın devlet tarafından basılması gerektiğini böylece paranın sadece bir takas aracı haline geleceğini sözlerine ekledi. “Böylece para bir mal, ürün olmaktan çıkacaktır. Kimsenin malı olmayacağı için de Merkez Bankası ve bankalar şu an olduğu gibi parayı ödünç verdikleri kişilerden haksız kazanç elde edemeyeceklerdir. Bankalar sadece para transferi, kasa hizmetleri vb. gibi işlem ücretleri alacaklardır.” dedi. Mevcut ekonomik düzenin borca dayalı para sistemi ile devam ettiğini söyleyen Çalışkan, “ Merkez Bankası sadece fiyat ve para istikrarı ile ilgilenecek, devlet parayı kendisi basarak üretilen mal ve hizmetler ve emek karşılığı kadar halka verecek böylece piyasalarda daralma yaşanmayacak, halk rahatlayacak” ifadelerini kullandı. “Nasrettin Hoca hikayesinde kazan doğuruyor, o fazladan verilen kazan işte faizdir. Faiz’den uzak durmayanların Allah ve Peygamberine savaş açmış olacağını unutmamalıyız” diyen Çalışkan, AGD’li gençlere ilgilerinden dolayı teşekkür etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi giriniz.