“Karnaval” Dediler, Kültürümüzü Katlettiler.

0

ASKON Adana Şube Başkanı
Recep Çalışkan Adana’daki birçok STK ve basın kuruluşları adına, “Portakal Çiçeği Karnavalı” isimli organizasyonla ilgili yaptığı açıklamada, ‘Karnaval’ isminin Adana’da gerçekleştirilen ve geleneksel hale getirilen bir etkinlikle kullanılması kabul edilemez” dedi.

“Portakal Çiçeği Karnavalı” adı verilen etkinliğin Adana’nın “cazibe merkezi” haline gelmesine katkıda bulunması amacı taşıdığını belirterek söz konusu “karnaval”ın adı, içeriği ve sonuçları hakkında eleştirilerde bulunmayı milli manevi değerlerimizi esas alarak gerekli görüyoruz.” dedi.

Çalışkan’ın açıklaması şöyle:

“Karnaval adı verilen etkinlikler 3-7 Nisan tarihleri arasında Adana’da gerçekleştirilecek olup değerlerimizle örtüşmeyen içeriklere sahip olduğu herkesçe malumdur. Özellikle gençlerimizin bu etkinliklere katılımı için gayret sarf edilmesi de ayrıca üzücüdür.

Hele hele ülkemizin adeta yedi düvel tarafından hem ekonomik hem de siyasi olarak saldırılara maruz kaldığı bir dönemde böyle bir karnavala gerçekleştirmek hem büyük bir israf hem de büyük bir değer erozyonudur.

Çünkü bırakın içeriğini karnaval kelimesi bile bizim kültürümüzle uzaktan yakından alakası olmayan bir kavramdır. Bir yandan yedi düvele karşı mücadele ettiğimizi söyleyip bir yandan da bu yedi düvelin başta içki olmak üzere tüm kültür ve ahlaksızlığını barından bir etkinlik düzenlemek akıl karı değildir.

Milletimizin yeniden dirilip ayağa kalkması, tarihteki şanlı yerini alabilmesi için gençlerimize milli ve manevi değerlerini tanıtmamız gereken bir zaman diliminde böyle bir etkinlik düzenlemek ne kimliğimizle ne de değerlerimizle uyuşur. Çünkü bir milletin asıl gücü tankı, topu, tüfeği değil imanlı ve inançlı gençleridir. Düzenlenecek bu karnavalın ne değerlerimiz ne de kültürümüz açısından Adanalı gençlerimize sunacağı hiçbir şey yoktur.

Unutmayalım ki kim bir kötülüğe vesile olursa o kötülüğü işleyen gibi günah kazanacaktır. Bu karnavalın tertip komitesi ve sponsorları unutmamalıdır ki, bu karnavala katılan gençlerimizin başta içki olmak üzere teşvik edildikleri ve bulaştıkları her günahtan bir payda organize edenlerin omuzlarına yazılacaktır.

Ayrıca Milletimizin ekonomik olarak sıkıntılar yaşadığı ve devlet büyüklerimizin İsrafı önlemek için uyarılarda bulunduğu bir dönemde böyle bir karnavala yapılacak harcama israfın ta kendisidir. İsraf ise haramdır. Milletin, yetimin, fakir fukaranın hakkının böyle bir karnavala verilmesini ne halkımız ne de yetkililerimiz kesinlikle tasvip etmeyecektir.

Eğer Adana’mızı tanıtmak için ille de bir etkinlik yapılacaksa bu etkinlik Adana’ya ve Adanalılara yaraşır bir şekilde, ailelerin çocuklarıyla birlikte katılabileceği, katılımcıların ayrılırken kendi değerlerine ve kültürlerine daha bir sıkı bağlanıp ayrılabilecekleri israfın ve savurganlığın en aza indirildiği bir etkinlik olmalıdır.

Unutmayalım ki bizim dedelerimiz Çanakkale de bu milletin evlatları karnaval adı altında yapılan etkinliklerle içkiye ve günaha bulaştırılsın diye değil, neslimizin bu günahlardan uzak kalabilmesi adına canlarını verip şehit oldular. Şimdim dedelerimizin bu topraklara da sirayet etmesin diye mücadele ettikleri yanlışları karnaval adı altında kendi gençlerimize sunmak büyük bir yanlış olacaktır.

Kamuoyuna Saygılarımızla.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi giriniz.