Çalışkan: “Mevlid Kandil’inde bol bol Kur’an okuyalım”

0

ASKON Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan Mevlid Kandili dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Çalışkan mesajında şunları söyledi:
Rahmet elçisi Hz. Peygamberin doğumunu kutladığımız bu gecede, onun hayatımızı aydınlatan, örnek ahlakını, adaletini, metanetini, merhametini, cömertliğini ve bir çok güzel hasletini bir arada anıyoruz. Mevlid Kandilnin bütün insanlığa Hz. Peygamber’in şahsında muhabbet, rahmet ve huzur getirmesini diliyoruz.
Hicrî Rebiülevvel ayının Onikinci gecesi kutlanan bu geceye “kandil” ismini alıştıran Osmanlı Padişahlarından II. Selim’i de rahmetle anıyoruz. Minarelerde kandil yakılmasıyla birlikte Mevlid Kandili adını almış olan bu gecede hayır hasenat yapmak, yoksullara ihtiyaç sahiplerine ikramda bulunmak, fakirleri doyurmak yerinde olacaktır. Arzu eden kardeşlerimiz tesbih namazları kılarak alimlerimizi örnek alabilir.
Bu gece, Peygamberimizin doğum gecesini temsil eder. Ayet’i Kerim’de “Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.” (Enbiyâ, 107) denilerek övülen Hz. Muhammed (sav)’in dünyaya teşriflerinin yıl dönümü Mevlid Kandili programlarıyla kutlanır. Camilerde dualar edilir.
Onun dünyaya gelişi bizler için büyük bir lütuftur. Allah-u Teala Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmuştur: “Andolsun ki içlerinden, kendilerine Allah’ın âyetlerini okuyan, (kötülüklerden ve inkârdan) kendilerini temizleyen, kendilerine Kitap ve hikmeti öğreten bir Peygamber göndermekle Allah, müminlere büyük bir lütufta bulunmuştur. Halbuki daha önce onlar apaçık bir sapıklık içinde idiler.”( l-i İmrân, 164) Bir başka ayette ise: “Andolsun, Allah’ın rasûlünde sizin için, Allah’a ve âhiret gününe kavuşmayı umanlar için ve Allah’ı çok ananlar için güzel bir örnek vardır.” (Ahzâb, 21) buyurulmaktadır. Bütün insanlar için hidayet kapılarını açan böyle bir Peygamber’in ümmeti olmakla şereflenmiş bulunan biz Mü’minlere ne mutlu! Bu geceyi vesile ederek, ona ümmet olmanın şuuruna erebilmek, bu gecenin manevi zenginliğinden yararlanabilmek için bol bol Kur’an okuyalım, dua edelim inşallah… Mevlid Kandiliniz kutlu, mübarek olsun… “De ki: Allah’ı seviyorsanız bana uyunuz ki, Allah da sizi sevsin ve günâhlarınızı bağışlasın…” ( l-i İmrân, 31)