Askon Adana Bülten – Mart 2014

0

Ocak-Şubat derken, yılın üçüncü ayındayız ve yılın ilk çeyreği bitmek üzere. Dopdolu bir ASKON bülteni ile yeniden sizlerle birlikte olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Hükümet-Cemaat tartışması devam ederken, dünya nezdinde Türkiye’nin imajı da, derin yaralar almaya devam ediyor.

Bültenimizin Mart sayısı için yazımızı kaleme aldığımız günlerde, birçok ses kaydı internet ortamına düşerek, aniden gündemi işgal etmeye başlamıştı.
Sevgili dostları, birçok ülkede 15-20 yılda bir yaşanan gelişmeler, bizim güzelim ülkemizde, neredeyse artık her ay yaşanıyor. Özellikle son dönemlerde “acaba bugün neler olacak, yeni bir kaset skandalımı çıkacak veya yeni gözaltı kararları, görevden almalar mı olacak” diyerek, gazete ve internet haber sitelerini tarayarak güne başlıyoruz. Ülkemiz için artık bu tür şeyler sıradan hale geldi ve ülkemiz bu tür krizlere neredeyse bağışıklık kazandı. Geçen ay değindiğimiz emniyetteki “görevden alamalar” devam ediyor, son olarak Gümüşhane İl Emniyet Müdürlüğünde görevli 12’si rütbeli, 26’sı polis memuru olmak üzere toplam 38 personelin görev yerleri değiştirildi. Şubat ayı başlarında gazetelerde yer alan bir haber (ülkenin gündeminin yoğunluğundan dolayı) gözlerden kaçsa da, bizce ciddiyetle üzerinde durulması gereken ve çözüm üretilmesi gereken bir konuydu. Söz konusu haber “Ürküten Uyuşturucu Tablosu” başlığıyla gazetelerde yer bulmuştu. ‘Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezleri’ne (AMATEM) başvuran hastalara ilişkin istatistikler, dikkat çekici sonuçlar ortaya çıkardı. 2004 Yılında tedavi için 12 bin 756 kişi başvururken 2012’de bu rakam 227 bin 298’e çıkmıştı (yani son 10 yılda bağımlılık tedavisi görenlerin sayısı 18 kat artmış.) Başbakan Erdoğan’ın “tutukluluk süresini 5 yıla indiriyoruz” açıklamasının ardından, cezaevlerindeki binlerce mahkûmu tahliye umudu sararken, düzenlemeden Ergenekon sanıklarının yararlanamayacağı belirtildi. Ülkemizdeki gelişmelere kısa kısa göz atmak gerekirse: İnternet yayınlarına yeni kurallar getiren düzenleme Mecliste kabul edildi, internet yayınları artık TİB emriyle durdurulabilecek. Kharkiv-İstanbul seferini yapan uçak, Karadeniz semalarında kaçırılmak istenince alarm verildi, korku dolu 4 saatin ardından korsan etkisiz hale getirildi. Gazetelerde 7 bin kişinin dinlendiğine dair haberler ve yayınlana listeler… Başbakan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen telefon kayıtları… Dünya’ya baktığımızda; Ukrayna’da 100 den fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylar, Suriye’de yaşanan vahşetin devam etmesi… Sovyetlerin yıkılmasının ardından İslam düşmanlığında vites yükselten ABD, Müslümanlığı seçen Sudan büyükelçisi Joseph Stafford’u, sırf İslam’ı seçtiği için görevden alarak, İslam düşmanlığını bir kez daha göstermesi yerimiz olmadığı için detaylarını paylaşamadığımız gelişmelerden sadece birkaç tanesiydi.

Anadolu Aslanları iş adamları derneği Adana şubesi yönetim kurulu ve üyelerimizin de katılımıyla gerçekleştirdiğimiz UMRE programımız sona erdi. Geçtiğimiz ay “ASKON, Başkan adaylarını dinliyor” etkinliğinin ikincisini gerçekleştirdik, bu kez konuğumuz Saadet Partisi Büyükşehir belediye başkan adayı Yakup Budak idi, adayımız üyelerimizle projelerini paylaştı. Yeni Emniyet müdürümüz sayın Cengiz Zeybek ve Adana defterdarı sayın Metin Otak ziyaret ettiğimiz isimlerden bazıları. Ayrıca haftalık rutin yönetim toplantılarımızın ikisini, üyelerimizden Hayat Medya ve Atak Redüktör’ün yeni binasında gerçekleştirdik.  ASKON Adana şubesi olarak katıldığımız fuar ve etkinliklerimizle ilgili diğer tüm detaylar, bu ay da bültenimizin iç sayfalarında sizleri bekliyor.
Bundan sonra 3 ayda bir yayınlanacak olan bültenlerimizde tekrar buluşmak dileğiyle, Allah’a emanet olun.