Askon Adana Bülten – Şubat 2014

0

Yılın ikinci sayısıyla, ASKON Adana bültenimizle yeniden sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 17 Aralıkta başlayan sürecin, ülkemize ve ekonomimize yansımaları devam ediyor.

Görünen o ki ülkemizdeki ve piyasalardaki bu sıkıntılı süreç, bir süre daha devam edecek. Bu yazının kaleme alındığı günlerde, Merkez Bankası olağan üstü toplantı yapma kararı almış ve Merkez Bankasının bu kararı dünya basınında “Kriz Toplantısı” başlığıyla oldukça geniş yer bulmuştu.
Değerli ASKON dostları, Ocak ayında yaşanan gelişmelere birlikte göz atmak gerekirse; Emniyetteki görev değişiklikleri devam ederken, Anayasa hukukçusu AK Partili Sayın Burhan Kuzu’nun başbakana sunmak için hazırlanan “devlet içindeki paralel yapı” raporunda iki bin polis, savcı, işadamı ve gazetecinin olduğunu söylediği yönündeki açıklamalar gündem oluşturdu. Bu açıklama sıcaklığını yitirmemişti ki, Suriye Türkmenler’ine insani yardım götürürken, Hatay’da, ‘yardım malzemeleri içinde silah ve mühimmat taşıdığı’ iddiasıyla durdurulan tırlar, haberlerde geniş yer buldu. Van’dan gelen polislerin, Kilis’teki İHH bürosuna baskın yapıp (Dünyaya, hem ülkemizi hem İHH’yı, terör örgütlerine yardım ve yataklık yapan bir ülke gibi göstererek) izinsiz arama yapmaları ise adeta gündeme bomba gibi düştü. Tarafsızlığını yitirdiği iddiasıyla hâkimler ve savcılar yüksek kurulunun yeniden yapılandırılması da gündemdeki önemli konu başlıklarından bir tanesiydi. Bir diğer önemli gelişme ise, Genelkurmayın, Akdoğan’ın ‘Milli orduya kumpas kuruldu’ sözlerini savcılığa taşıması, Balyoz ve Ergenekon için suç duyurusunda bulunmasıydı. Ergenekon savcısı Zekeriya Öz’ün Dubai’de bir inşaat şirketinin parasıyla tatil yaptığı yönündeki haberler, tele kulak ve dinleme skandalları, Uludere faciasına askeri savcılığın takipsizlik kararı vermesi, ülkemizde birden bire salgın hale gelen ve ülkemizi – tabiri caizse – kırıp geçiren grip hastalığı, 3.5 milyon dolar borcu nedeni ile TMSF tarafından Mustafa Sarıgül’ün mal varlığına el konması, Başbakan’ın odasında bulunan dinleme cihazları, Suriye’de Beşar Esad’ın gözaltındakilere uyguladığı sistematik işkencenin, kan donduran fotoğraflarla dünyanın gözü önüne serilmesi ülkemizde bir ay içerisinde yaşanan önemli olaylardan sadece bazılarıydı.
Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği Adana Şubesi olarak geçtiğimiz ay hem ziyaretlerde bulunduk hem de ziyaretçilerimiz vardı. AK Parti Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Abdullah Torun derneğimizde üyelerimizle yemekli bir toplantıda bir araya geldi ve projelerini anlattı. Tüyap Fuarcılık tarafından organize edilen 7. Kitap fuarında stant açtık, katılım ve ilginin yoğun olduğu standımızda birbirinden farklı konukları ağırladık. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısı ile bir toplantı düzenledik. Basın Enformasyon İl Müdürü, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve çok sayıda gazetecinin katılımı ile gerçekleşen toplantımız çok renkli ve keyifli geçti. DAİM’in (Davet ve İslami ilimler merkezi) açılış programı ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun da iştirakiyle düzenlenen “6. Büyükelçiler Toplantısı”, katıldığımız etkinliklerden bir kaçı. Tüm ziyaretlerimiz ve etkinliklerimizle ilgili detaylar, bu ay da bültenimizin iç sayfalarında sizleri bekliyor.

Yeni bir sayı ve yeni bir bültenle tekrar birlikte olmayı diliyorum, Allah’a emanet olun.