Askon Adana Bülten – Ocak 2013

0

2014 Yılının ilk ayında ASKON Adana bülteninde yeniden sizlerle buluşmanın mutluğu içerisindeyiz. Seçime kalan günlerin azalmasıyla birlikte ortam hareketlenmeye başladı, siyaset arenası ısınmaya başladı, bu hareketlilik geçtiğimiz ay ülkemizde ciddi sıkıntılarında yaşanmasına sebep oldu.

Muhterem dostlar,  2013 yılı Aralık ayında yaşanan gelişmeleri şöyle bir anımsamak gerekirse, bir önceki ay gündemde oldukça fazla yer bulan dershane konusu, hükümet sözcüsü Bülent Arınç’ın “dershanelerin dönüşüm tarihi 2015 Eylül ayına ertelendi” açıklaması ile gündemden düştü. Ergenekon davasından tutuklu bulunan CHP İzmir milletvekili Mustafa Balbay 4 yıl 274 gün tutukluluk süresinden sonra tahliye edildi. Meclisteki bütçe görüşmeleri oldukça hareketli ve tartışmalı geçti, bütçe tasarısı raporunda BDP’nin muhalefet şerhi düşerken kullandığı “Kürdistan” ibaresi meclisi daha da karıştırdı. Türkiye ekonomisinin yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 4.4 oranında büyüdüğü açıklandı. Tarihler 17 Aralığı gösterdiğinde “Rüşvet ve yolsuzluk operasyonu” haberleri ile gündemdeki diğer tüm konular önemini yitirdi ve tüm Türkiye bu operasyona kilitlendi. İçişleri bakanı, Ekonomi bakanı ile Çevre ve Şehircilik bakanının çocukları ile birlikte 64 kişinin gözaltına alınması kararı, Halk bankasında yapılan armalar ve bankadaki data banka el konması, ardından Emniyetteki görevden almalar, ardından yaşanan bakan ve milletvekillerinin istifası… Bu olayların hepsi ülkede siyasi ve ekonomik anlamda ciddi sıkıntılara yol açarken, İstanbul’da savcı Muammer Akkaş’ın “kamu ihalelerine fesat karıştırmak, rüşvet ve terör finansmanı” iddialarıyla aralarında üst düzey bürokrat, tanınmış iş adamları ve siyasetçi yakınlarının da bulunduğu 42 kişi hakkında gözaltı talimatı verdiği bilgisi gündeme bomba gibi düştü ve piyasalardaki gerginlik zirveye taşındı.  17 Aralık operasyonunun ülkemize verdiği zarar, Başbakan Erdoğan’ın telaffuz ettiği rakama göre “120 Milyar dolar.” Başbakan yardımcı Ali Babacan’ın açıklamasına göre ise sadece borsadaki kayıp 49 Milyar dolar. Yapılan açıklama ve yorumlara bakılırsa bu sıkıntılı süreç devam edecek gibi… Bizim temennimiz seçimlere yaklaştığımız şu günlerde, ülkemizin bu süreçten en az zararla çıkması yönünde.
Anadolu Aslanları iş adamları derneği Adana şubesi olarak geçtiğimiz ay da bir dizi ziyaretlerde bulunduk ve farklı etkinlikler düzenledik. Seyhan kaymakamı Sayın Ahmet Okur, Çukurova Kaymakamı Sayın Mehmet Ali Özkan, Sarıçam Kaymakamı Sayın Ali Murat Kayhan, Seyhan müftüsü Sayın Halil Uzun ziyaret ettiğimiz isimlerden bazıları. Aylık gerçekleştirdiğimiz rutin üye ziyaretlerimizin yanı sıra, üyelerimizin yararlanabileceği “Hibe ve Teşvikler” konulu bir seminer düzenledik. Kosgeb destekleri, Tübitak destekleri, Yeni teşvik sistemi ve Çukurova kalkınma ajansının destekleri konularının anlatıldığı etkinlikle ilgili detaylar bültenimizin iç sayfalarında yer alıyor. Yine bu ay ki bir diğer etkinliğimizde, eğitimci Mehmet Şevki Gökşan hoca efendinin konuşmacı olarak katıldığı “Yılbaşı ve Halimizin Muhasebesi” konulu etkinlikti. Tüm ziyaretler ve etkinliklerle ilgili detayların yer aldığı dolu dolu bir bültenle sizleri baş başa bırakıyorum.
Önümüzdeki ay tekrar buluşmak dileğiyle, Allah’a emanet olun.