ASKON Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan Yeni Eğitim Öğretim Dönemi Dolayısıyla Bir Mesaj Yayımladı.

0

ASKON Adana Şube Başkanı
Recep Çalışkan yeni Eğitim Öğretim Dönemi dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Recep Çalışkan, Yunus Emre’nin bir şiirine vurgu yaparak, ilim öğrenmenin kişinin kendisini bilme-bulma yolunda atılacak ulvi bir adım olduğunu söyledi. Çalışkan şunları kaydetti:

“Yunus Emre meşhur şiirinde: ‘İlim ilim bilmektir / İlim kendin bilmektir / Sen kendini bilmezsin /Ya nice okumaktır’ der. Bu sözler, asırlardır bizlere ışık tutmakta ve ilimle uğraşanlara bu uğraşıların neden yapıldığını hatırlatır. Gençlerimiz ve çocuklarımız, kendilerini yetiştirecek öğretmenleri ve velileri ile yeni bir Eğitim Öğretim dönemine girmenin heyecanını yaşarken, bizler de onlar için iyi dileklerde bulunarak aynı heyecanı içimizde hissediyoruz. Eğitim, kuşkusuz; yaklaşım kazandırma işidir. Kişinin, davranışlarını, tutumlarını, dünyaya bakışını şekillendiren ve faydalı işler yapmasını sağlayan Eğitim Öğretim faaliyetleri büyük emeklerle yapılmaktadır. Yıllarca okul sıralarında geçirilen zaman boşuna değildir. Okuma yazma ile başlayan bu sürecin son çıktısı “ahlak” olmalıdır. Yine Yunus’un deyişiyle ‘girdim ilim meclisine, eyledim kıldım talep, dediler ilim geride, illa edep illa edep.’ Bu öyle önemli bir beklenti ki, gençlerimizin bunu hakkıyla anlaması çok mühimdir. İlmin, edepten daha ileride olmadığını hiç bir zaman unutmamalıyız.

Öte yandan, okul; sadece “öğrenim” görülen bir yer olmamalı ve öğretmen de sadece “öğreten” olmamalıdır. Onlar baba gibi, anne gibi yaklaşabilmeli ve memleketimize, ümmete “adam” yetiştirmelidirler. Öğretmenlerimizin Eğitimci olduğunu unutmamalıyız. Onları ilgili üniversitelerden mezun ederken tam anlamıyla donatabilmeliyiz. Görevleri büyük ve zordur. Toplum, onların eseridir. Böyle hassas bir konuda, bu vazifeyi üstlenen tüm öğretmenlerimize gereken tüm fedakarlıklar yapılmalı ve itibarları yükseltilmelidir.

Bu vesileyle yeni Eğitim Öğretim döneminin tüm camiaya hayırlar getirmesini dilerim.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi giriniz.