ASKON Başkanı Recep Çalışkan “Hicri Yılbaşı” Münasebetiyle Bir Mesaj Yayımladı.

0

ASKON Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan “Hicri Yılbaşı” münasebetiyle bir kutlama mesajı yayımladı. Çalışkan bu yıl Hicri Yılbaşı’nın 11 Eylül 2018 tarihine denk geldiğini vurgulayarak tüm İslam Aleminin Hicri Yılbaşı’nı kutladı.

Çalışkan, Hicret’in Müslümanlar için önemine değinerek şunları söyledi: “Hicret, insan hayatında elzem olan durumlarda fedakarlık göstererek sırf Allah’ın rızası doğrultusunda sahip olduklarını geride bırakarak yola çıkmaktır. Hicri Yılbaşı da Hz. Ömer (ra) zamanında Müslümanların hicri yılının başlangıcı olarak kabul edilmiş ve Peygamberimizin Hicreti ile tüm Müslümanlara bir referans noktası olmuştur. Hicret, bir kaçış değildir. Aksine terkedilmesi zor olan şeyleri Allah (cc) için terketmektir. Bu evimiz, işyerimiz, şehrimiz olabilir. Hülasa, Hicret; erdemli insanların sorumluluklarını yerine getirebilme gayesini gerçekleştirmeleri için vardır ve Peygamberimiz (SAV)’in Hicreti tüm Hicret’lerin başlangıcıdır.  Hicri yılbaşı, bize gayelerimizi hatırlatır. Annemizin karnından dünyaya gelişimiz de bir Hicret’tir ve gayesi vardır. Varoluşunu sorgulayan ve Yaratıcısını aramak için yola çıkan bir kişi de Hicret ediyor denilebilir. Yaratıcısı’nın rızasını kazanmak için yerini değiştiren herkes Hicret ediyor denilebilir. Nice Peygamberler gelip geçmiştir ki yerinden olmasın! Lut, Nuh, Musa ve hemen hemen tüm Peygamberlerin hayatlarında bunu görebiliriz. Muttaki olma yolundaki bir kişi, Hicret ediyor demektir. Bu anlamda gayesi olmak Hicrettir. Allah rızasını gözeterek Peygamber (SAV) ile yola çıkanların bu yürüyüşü, bizim için son derece anlamlıdır.

Bugün vesilesiyle, hicri yılınızı en içten dileklerimle kutlar, yeni yılın bereket, huzur ve saadet getirmesini Yüce Allah(cc)’tan niyaz ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi giriniz.