ASKON Başkanı ÇALIŞKAN’dan İSMAİLAĞA Cemaatine Taziye Ziyareti

0

ASKON Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan ve beraberindeki heyet, İsmailağa Cemaati Lideri Mahmud Ustaosmanoğlu’nun vefatı üzerine İsmailağa Cemaati Adana Temsilcisi Osman Güler Hocaefendi’ye taziye ziyaretinde bulundu.

Mahmud Efendi Hazretlerinin büyük bir veli olduğunu dile getiren Çalışkan taziyede şu ifadeleri kullandı: “Efendi hazretlerimiz 93 yıllık ömrünü; ilim, amel ve ihlâs üzerine bir toplumun inşasına vakfetmiştir.

Peygamber Efendimiz Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem bir hadis-i şerif’inde şöyle buyurmaktadır: “ limler peygamberlerin varisleridir. Netice de peygamberler miras olarak dinar veya dirhem (mal ve mülk) değil, ilim bırakmışlardır. Bu ilim mirasını alan kimse, büyük pay elde etmiştir.” İşte Mahmud Efendi Hazretleri bu hadis-i şerif’le müjdelenen alimlerden birisiydi.

“Vaaz-u nasihatler kalp tarlasının yağmurudur” diyerek sağlığı el verdiği müddetçe şehir şehir gezerek müminlere vaaz-u nasihatlerde bulunmuştur.

Yıllarını onunla birlikte geçirenlerin Muhterem Mahmud Efendi Hazretlerinin kişiliği için söylediği şu ifadeler bile onun ne kadar büyük bir alim, veli ve Allah dostu olduğunun bir kanıtıdır. “Bir Sünnet’in îfası için bütün dünyasını verir. Onda kibir, gurur gibi kötü hasletleri hiç görmedik. Şöhreti afet olarak telakki eder. Konuşurken ifadelerinin herkes tarafından anlaşılmasına özen gösterir. Emanet, doğruluk, vefa gibi insani ve İslâmî mefhumlar Onda etle-tırnak gibidir. İkramda bulunmayı sever, sağlığı yerinde olduğu zamanlarda evinde ağırladığı misafirlerinin hizmetlerini bizzat kendisi yapar.”

Mahmud Efendi Hocamızın hizmetlerini her zaman hatırlayacağız. Allah kendisinden razı olsun. Talebelerine ve yakınlarına tekrar başsağlığı diliyorum.”

Kuran-ı kerim tilaveti ve yapılan duaların ardından taziye ziyareti son buldu.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi giriniz.