ASKON Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan son günlerde Arakan’da artan saldırılarda hayatını kaybeden müslümanlar ile ilgili bir basın açıklaması yayımladı.

0

ASKON Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan son günlerde Arakan’da artan saldırılarda hayatını kaybeden Müslümanlar ile ilgili bir basın açıklaması yayımladı. Çalışkan şunları söyledi:

“Myanmar’ın Arakan Eyaletinde son 3 günde ordu mensuplarının yaptıkları saldırılarda 2-3 bin civarında Müslüman kardeşimiz şehit edildi. Müslümanların topluca katledildiği bu alçak saldırıları şiddetle kınıyoruz. Bu saldırılar sonucu sadece hayatlarını kaybedenler değil yerlerinden edilenler de var. 100 binden fazla kardeşimiz yerlerinden edildi ve böylesine mağdur ve mazlum durumda olan kardeşlerimiz elbette bizlerden yardım bekliyor. 2 bin Arakanlı Müslüman’ın Myanmar-Bangladeş sınırında mahsur kaldığını aktaran haber bültenleri sınırın Bangladeş tarafının, hükümet tarafından kapatıldığını da bildiriyor. Şehit olan kardeşlerimize mi yanalım, yerlerinden edilen, mağdur edilen kardeşlerimize mi? Ülkemizden çok uzakta olan bu insanların öncelikle Endonezya gibi daha yakın komşu sayılabilecek Müslüman ülkelerden de yardım görmesini umuyoruz.Bu arada bizler de neler yapabiliriz diye elbette toplantılar yapacağız, konuyu kamuoyunun gündemine getirmek için gayret sarfedeceğiz. Elbette birlikten kuvvet doğar ve Müslüman Türkler, tarihte olduğu gibi bugün de dünyanın neresinde olursa olsun tüm zalimlere karşı inananların tarafında ve yanında yer almaya azami hassasiyet göstermişlerdir ve göstermeye devam edeceklerdir. Masum olduklarını ve hiç bir suça karışmadıklarını bulundukları toprakların otoritesine mektupla bildiren Müslüman kardeşlerimiz, maruz kaldıkları zulmün sona ermesini diliyor. Önce Allah’a sonra da bizlere güveniyorlar. Onların bu güvenini boşa çıkarmamak için elimizden geleni yapacağız. Ancak, dünyanın bir çok Müslüman ülkesi de aynı duyarlılık ve birlik duygusuyla hareket etmeli ve bu zulmü durduracak hamleler yapmalıdır. Tüm dünya Müslümanları gerek bireysel gerekse de toplumsal olarak bu hadisenin son bulması için çaba sarfetmeli ve samimiyetini ortaya koymalıdır. Allah(cc) kardeşlerimizin yardımcısı olsun, şehit olanların ruhları şad olsun.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi giriniz.