ASKON Başkanı Recep Çalışkan, Son Günlerde Gündeme Gelen Çocuk Cinayetleri İle İlgili Bir Basın Açıklaması Yayımladı.

0

ASKON Adana Şube Başkanı
Recep Çalışkan, son günlerde gündeme gelen çocuk cinayetleri ile ilgili bir basın açıklaması yayımladı, Çalışkan şunları kaydetti:

“Son günlerde kamuoyunun hassasiyetle üzerinde durduğu ve medyanın yakından takip ettiği Eylül ve Leyla kızlarımızın katledilmesi ile ilgili haberler yürekleri dağlıyor, evlatlarımıza sarılırken onları gözümüzün önüne getiriyor ve ebeveynlerinin acısını yüreğimizde hissediyoruz. Yeni kayıp çocuk haberleri de gelmesi içimizi daha da acıtıyor.

Bilindiği üzere çocuklar, gerek ruhsal gerekse de bedensel gelişim aşamaları itibariyle yetişkinlere göre daha güçsüz ve savunmasızdırlar. TCK 82/1-e maddesi, hem çocuklara hem de beden ve ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda olan kişilere karşı işlenen adam öldürme suçunu nitelikli hal olarak kabul etmiştir. Suçun bu nitelikli halinin cezası, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıdır. Bu cezanın yerine “idam” cezasının getirilmesi elbette “kısasa kısas” çerçevesinde gereklidir. Kamuoyunun “idam” talebi Cumhurbaşkanımız tarafından da “yavaş yavaş” ifadesi ile karşılık bulmuş ve Türkiye bu konudaki cezai geçişlere büyük ölçüde hazır hale gelmiştir. Yüce dinimizin pratik hayata her alanda yansıtılması ile zulüm ortadan kalkacak, ve böyle durumlarda her iki taraf ve aileleri için adalet tecelli edecektir. Temennimiz odur ki, bu hadiselerin bir daha yaşanmaması için gerçekten caydırıcı cezalar bir an önce gelir. Bununla birlikte “idam cezası”nın her gün siyasi bir polemik haline gelmesi de uygun düşmüyor. Bir an önce karar alınması gerekiyor. Eylül ve Leyla’nın aileleri ve tüm benzer durumdaki aileler için Allah’tan sabır diliyoruz. Bugün onların başına gelen yarın hiç kimsenin başına gelsin istemeyiz. Bu konuda toplumsal kanaatimizi yetkili mercilere bildirmeli ve tüm STK’lar ile birlikte tek ses olmalıyız. Kısasa kısas ilkesini talep ederek, gerçek adaleti tesis etmeliyiz. Leyla ve Eylül’ün ebeveynlerine üzüntülerimi ifade ederek başsağlığı diliyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi giriniz.