İl İstihdam Kurulu Toplantisi gerçekleştirildi.

0

Vali Mustafa Büyük ün başkanlığında, İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunun 2016 yılına ait ikinci toplantısı düzenlendi.

Valilik Toplantı Salonunda düzenlenen programa Vali Mustafa Büyük ün yanı sıra Vali Yardımcısı Durmuş Gençer, İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Haşim Meydan, Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi, ASKON Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan ve İl İstihdam Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Azmi Yalçın ile kurul üyeleri katıldı.

Toplantıda kurul üyelerine bilgilendirme sunumu yapan Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi ve İl İstihdam Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Azmi Yalçın, kentte kayıtlı çalışan sayısının Ocak ayı itibarıyla 466 bin 329 kişi olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Azmi Yalçın, İŞKUR a yapılan başvurular ve işe yerleştirmeler hakkında da açıklamalar yaparak, 2015 Ocak, Mart döneminde 21 bin 549 başvuru olmuşken 2016 Ocak, Mart döneminde bu rakamın 24 bin 341 kişiyi bulduğunu, ancak geçen yıl 8 bin 60 kişi işe yerleştirilmişken bu yıl bu oranın yüzde 22.99 düşerek 6 bin 207 yi bulduğunu kaydetti.

Vali Mustafa Büyük ise, Adana daki istihdama yönelik projelerin geliştirilmesi ve işsizliğin en aza indirgenmesi konusunda gerek İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunda, gerekse farklı platformlarda gerçekleştirdikleri toplantılarda kentteki işsizliğin azaltılması noktasında çalışmalar yaptıklarını söyledi.

İşveren temsilcileri ile zaman zaman bir araya geldiklerini dile getiren Vali Büyük, özellikle engellilere yönelik istihdam arttırıcı projeler üretilerek, onların işsizliğine çözüm bulunması gerektiğine işaret etti.

Kurul üyelerinin karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmasıyla devam eden toplantıda, İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar da, Kurttepe Endüstri Meslek Lisesine Ray Sistemleri Teknolojileri ve İtfaiyecilik bölümlerinin açılması önerisinde bulunarak, bölümün 2017, 2018 yılına kadar açılabileceğini ifade etti.