Askon Adana Bülten – Ekim-Kasım-Aralık 2015

0

Merhaba kıymetli ASKON dostları, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Adana Şubesi olarak hazırladığımız bültenimizin, 2016’daki ilk sayısında sizlerle birlikteyiz. Takvim yapraklarında, 2015’ten geriye tek tük sayfalar kalırken, bizler de geçip giden yılın madden ve manen muhasebesini yapmaya başlıyoruz.

Yıl içerisinde sizlerle paylaştığım yazılarıma baktığımda, Müslüman coğrafyalarda bir türlü bitmeyen savaşları, dinmeyen kan ve gözyaşını, son bulmayan zulüm ve acıları defalarca kaleme aldığımızı, büyük bir üzüntüyle görüyorum. Ne yazık ki insanlığın barış, huzur ve refaha duyduğu özlem, her geçen gün artarak devam ediyor.
Özellikle Suriye’deki iç savaş şartlarında hayatlarına devam edemeyip, yeni bir yaşam ve daha iyi bir gelecek umuduyla Avrupa’ya kaçmaya çalışan mültecilerin umutlarının, denizin karanlık sularına gömülüşünü, minicik cansız bedenlerinse, ülkemiz kıyılarına vuruşunu elimiz kolumuz bağlı şekilde, utanç ve acı içinde izliyoruz.
Komşularımızın bir türlü uyanamadığı kabusu terör; bizim topraklarımızda da varlığını hissettiriyor artık. 7 Haziran seçimlerinin ardından sekteye uğrayan “Çözüm Süreci”yle birlikte yok olan barış ve huzur ortamı; bugün Doğu’nun savaş, yıkım ve ölümlerle anılmasına sebep oluyor. Her savaşta olduğu gibi, yine bu savaşında kaybedeni masumlar.
Türkiye; sancılı geçen seçim sürecinin gölgesinde, politik arenanın fokur fokur kaynadığı, siyasi krizlerin tetiklediği ekonomik çalkantıların ve bir türlü sağlanamayan toplumsal huzurun pençesinde bir yılı geride bıraktı. Önümüzdeki yıl için ülkemiz adına en büyük temennimiz, barış ve huzur ortamının tahsis edildiği, toplumsal hoşgörünün ve sağduyunun ön plana çıktığı; krizlerle değil, istikrarla anılan bir ekonomiyle, ülkemizin kalkınması ve insanlarımızın hak, hukuk ve adalet çerçevesinde, hak ettikleri refah seviyesine ulaşmalarıdır.
Dernek olarak faaliyetlerimize baktığımızda ise Adana Şubesi olarak dolu dolu bir yıl geçirdiğimizi görüyoruz. Üyelerimiz, STK’lar, dernekler ile resmi kurumlar ve özel kuruluşlarla ikili ilişkilerimizi geliştirdiğimiz 2015’te, düzenlediğimiz veya iştirakte bulunduğumuz programlarla üyelerimizin kurumsal ve bireysel bazda eğitim ve gelişimlerine de katkıda bulunduk. STK’lar ve dernekler ile daha yakın temaslarda bulunan derneğimiz, başta Adana olmak üzere, ülkemiz için toplumsal bir sinerji oluşturulması adına yoğun çaba sarf etti. Adana’nın önde gelen STK temsilcilerinin katılımlarıyla oluşturulan “Ortak Payda Adana” platformu, bunun önemli örneklerinden biri oldu.
Üyelerimiz arasındaki dostluk ve kaynaşmayı arttıran, önemli etkinliklerimizden biri olan ve bu yıl beşinci kez gerçekleştirdiğimiz futbol turnuvamızsa, her yıl olduğu gibi yine büyük bir heyecana sahne oldu. Yaypan Mobilya’nın şampiyon olarak tamamladığı turnuvada ikincilik ve üçüncülük kürsüsüne Kıvanç Tekstil ve FG Plastik çıktı.
Önümüzdeki süreçte, dernek olarak faaliyetlerimiz ve gerek üyelerimiz, gerekse devlet kurumları ve özel kuruluşlar ile yakın temasımıza devam ederek; şehrimiz ve ülkemiz için gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızı hız kesmeden sürdüreceğiz. Bir sonraki sayımızda görüşmek üzere…
Selam ve dua ile…