Askon Adana Bülten – Nisan-Mayıs-Haziran 2015

0

Merhaba kıymetli ASKON dostları,

Son birlikteliğimizden bu yana, üç ayı daha geride bırakmış bulunuyoruz. Bültenimizi hazırladıktan sonra önümüzde çok uzun bir süreç varmış gibi gelse de, aslında zaman hızla akıp gidiyor. Dünya’da geri çeviremeyeceğimiz tek şey zamandır. Bu yüzden zamanımızın kıymetini çok iyi bilmeli ve tek bir saniyesini bile boşa harcamamalıyız. Nefesimiz yettiğince, her anımızı hem bu dünyaya, hem de ahirete faydalı olacak, hayırlı işlerle geçirmeli; son nefesimizi de, bize emredildiği gibi, hayatını dosdoğru yaşamış, imanı tam bir Müslüman olarak vermeliyiz.
İçinde bulunduğumuz Ramazan-ı Şerif de, bu anlattığım hayatı yaşamak, Rabbimize daha da yakınlaşmak için en uygun zaman sevgili dostlar… Rabbimizin bize karşılıksız olarak vermiş olduğu huzur ve bereket ayını, kendimiz ve çevremiz için iyilik ve ibadetle geçirmeliyiz. Bu vesileyle, en yakınımızdan başlayarak, milletimizin ve tüm İslam aleminin mübarek Ramazan ayını tebrik ediyor; Ramazan-ı Şerif’in ülkemiz ve dünyamıza huzur ve bereket getirmesini diliyorum.
ASKON ailesi olarak, geleneksel iftar çadırımız ile halkımızın yanında olmanın huzur ve mutluluğunu bu Ramazan ayında da yaşıyoruz. Derneğimizin çok değerli üyeleri ve işadamlarımız, hayırseverliklerini bir kez daha göstererek, iftar çadırımızın hizmetlerine çok önemli katkılarda bulunuyorlar. Buradan onlara da birkez daha teşekkür ediyorum.
Ramazan ayı, ruhlarımıza büyük bir huzurla birlikte gelmiş olsa da, içinde yaşadığımız dünya ne yazık ki bu maneviyattan uzak; acının, gözyaşının ve mutsuzluğun hakim olduğu bir toprak parçası olmaya devam ediyor. Pencereden dışarıya baktığımızda, en yakınımızdan, en uzağımıza kadar her yerde acının olduğunu görüyoruz. İslam coğrafyası yattığı kabustan bir türlü uyanıp, huzura kavuşamıyor. Suriye’de, Filistin’de, Mısır’da, Doğu Türkistan’da ve daha birçok yerde, gözlerini kan ve öfke bürümüş caniler, mübarek Ramazan’a rağmen, kadın, erkek, genç, yaşlı demeden kan akıtmaya, can yakmaya devam ediyor. Bizler, artık Müslüman topraklarındaki bu kaosun son bulmasını, kanla sulanan bu topraklara baharın gelmesini ve tek bir canın daha yanmamasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyor; hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, geride kalanlara da sabır ve yardımlar diliyorum.
Bizleri derinden yaralayan bir haber de geçtiğimiz günlerde Mısır’dan geldi. Halkının oylarıyla seçilen ancak haksız ve hukuksuz bir darbe ile hapsedilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için verilen tüm mücadeleye ve desteğe rağmen idam kararı çıktı. Davasına en başından beri destek verdiğimiz Mursi için artık söylenecek bir söz kalmazken, karar karşısındaki tavrımızı, basında ve kamuoyunda ses getiren, “Sessiz Çığlık” adlı protesto kampanyamızla gösterdik. Konuyla ilgili detayları bültenimizde okuyabilirsiniz. Mursi için tek dileğimiz, bu haksız uygulamanın bir an evvel durdurulması…
Ülkemiz ise seçimlerin etkisiyle hareketli bir dönemden geçti. Tüm ülkenin nefesini tutup beklediği, tansiyonun bir an bile düşmediği seçimler sonucunda AK Parti iktidarı son bulurken, HDP’de Meclis’e girerek, tüm dengeleri değiştirdi. ASKON olarak, parti ayırmaksızın, ülke ekonomisini geliştirecek, milletin refahını arttıracak ve istikrarı sürdürecek en hayırlı sonucun gerçekleşmesini diliyor ve siyasal bilinmezliklerin, bir ülke ekonomisine en büyük zararı veren etmen olduğunun bilincinde, (bültenimiz baskıya hazırlanırken henüz kurulmamış olan) yeni hükmetin bir an önce kurulmasını ve ülkemiz üzerindeki soru işaretlerini yok etmesini temenni ediyoruz.
İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı, Türkiye’nin “En büyük 500 sanayi kuruluşu” listesi hepimizin yüzünü güldürdü. Üyelerimizden Akyem A.Ş. ve Elita Gıda ile birlikte 15 Adana firması listeye girme başarısı gösterdi. Üyelerimizi ve tüm firmalarımızı kutluyorum.
Dernek olarak geleneksel hale getirdiğimiz futbol turnuvamızın bu yıl 5’incisini gerçekleştirdik. Büyük bir katılım ve heyecan içerisinde geçen turnuvayı Yaypan Mobilya birinci, Kıvanç Tekstil ikinci ve FG Plastik de üçüncü tamamladı. Buradan tüm takımlarımızı bir kez daha tebrik ediyor ve teşekkürlerimi sunuyorum.
Derneğimizle ilgili ziyaret ve programlarımız da hız kesmeden devam ediyor. DASEV, ASKON Mersin Şubesi, KOSGEB Adana İl Müdürü, Kızılay Adana Şubesi ile değerli Cumhuriyet Başsavcımız Ali Yeldan ve İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, derneğimizi ziyaret eden isimlerdendi. Diğer haberler ve gelişmeleri, bültenimizin sayfalarında bulabilirsiniz.
Yazımıza son verirken, mübarek Ramazan Bayramınızı da kutluyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bir sonraki bültenimizde görüşünceye dek, Allah’a emanet olun.