ASKON Başkanı Çalışkan, 10 Ocak “Çalışan Gazeteciler Günü’nü” Kutluyorum

0

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan 10 Ocak “Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

“10 Ocak 1961 tarihinde 212 sayılı kanun ile yürürlüğe girerek, basın mesleği icrasında emek veren basın mensuplarımızın haklarını düzenleyen ve “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kabul edilen bu özel günü hep birlikte kutlamaktayız.

Gazetecilik; ülkenin gören gözü, işiten kulağı ve konuşan dili olması nedeniyle, toplumsal duyarlılık mesleği olarak kabul edilmektedir. Gazetecilik, vatandaşın doğru haber alma hakkına riayet edilerek, kul hakkı gözetilerek, icra edilmeli. Ayrıca gazetecilerin haklarının güvence altında olması, gazetecilerin de ötesinde kamuoyu hakkının gözetilmesi adına oldukça önemli bir durumdur.’’ dedi.

Açıklamasında yerel basının önemine de değinen Çalışkan,

“Yerel basın kuruluşları faaliyet gösterdikleri bölgenin sesi olmakta, o bölge insanının çevresinde olup bitenlerden doğru ve objektif bir biçimde haberdar olmasını, halkın düşünce ve taleplerinin duyurulmasını, bölgenin içinde bulunduğu sorunlarla ilgili çözüm önerilerinin sunulmasını ve bunların takibini sağlayarak idarenin kamuoyu adına denetlenmesi fonksiyonunu da yerine getirmektedir.

Bu vesileyle; İlimizdeki tüm basın-yayın kuruluşlarının temsilci ve çalışanlarının, gece gündüz çalışarak vatandaşlarımızı olaylardan doğru bir şekilde haberdar etmeye çalışan cefakâr gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar, mesailerinde kolaylıklar, görevlerinde üstün başarılar dilerim.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi giriniz.