“Tüm Dünya Müslümanlarının ve yurttaşlarımızın Kadir Gecesi’ni tebrik ediyorum”

0

ASKON Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan Kadir Gecesi dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Çalışkan mesajında şunları söyledi:  Ramazan ayının son on gününde yer alan Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Bu gece günahlar affedilir, dilekler kabul olur inşallah.

Bayramın müjdecisidir o mübarek gece. Bu yıl 1 Temmuz 2016 Cuma akşamını 2 Temmuz 2016 Cumartesi gecesine bağlayan gece idrak edeceğimiz Kadir Gecesinden azami istifade edebilmek için camileri dolduralım. Kardeşlerimizin heyecanla ve özlemle beklediği Kadir gecesini ibadetlerle geçirelim inşallah.

Kur’an-ı Kerim’de “Biz onu Kadir gecesi indirdik. Kadir gecesi nedir, bilir misin sen? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Meleklerle Ruh o gece Rabblerinin izniyle her iş için iner de iner. Tam bir esenliktir o gece, tâ tan yeri ağarıncaya kadar.” (Kadîr sûresi, 1-5) buyurulmaktadır.

Böyle kıymetli bir geceden tüm Mü’minler çeşitli vesilelerle istifade etmelidir. Mesela, Mü’minler helalleşmeli, irtibatlarımız cihetinden rızaları alınmalı, küs ve dargınlar barıştırılmalı, gönüller alınmalı, kederli yüzler güldürülmelidir. Yoksul, kimsesiz, hasta ve yaşlılar ziyaret edilerek hediyelerle mutlu edilmelidir.

Bir Hadis-i Şerifte de şöyle buyurulmaktadır: Hz. Aişe bir gün Peygamberimize: “Ya Rasûlallah: Kadir Gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?” diye sordu. Peygamberimiz şöyle buyurdu: “Allah’ım, şüphesiz sen affedicisin, ikram sahibisin, affetmeyi seversin, beni affet.” (Tirmizi, Daavat, 12)

Bu vesileyle tüm dünya Müslümanlarının ve yurttaşlarımızın Kadir Gecesi’ni tebrik ediyorum.