Askon 11. Aylık Ekonomi Değerlendirme Toplantısı Adana’da Gerçekleştirildi

0

Anadolu Aslanları İşadamları Derneğinin (ASKON) her ay bir ilde düzenlediği Aylık Ekonomi Değerlendirme Toplantısı’nın 11.si Adana’da gerçekleştirildi.

 

Adana Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Vali Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra; Adana Milletvekilleri Tamer Dağlı, Abdullah Doğru, Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın ve Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan, yönetim kurulu üyeleri, oda başkanları ile çok sayıda iş insanı katıldı.

Akdeniz Bölge Birincisi Hafız Enes Kıranşal tarafından Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başlayan toplantıda ASKON Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan ve Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç’ın konuşmalarının ardından Vali Mahmut Demirtaş bir konuşma gerçekleştirdi. Vali Demirtaş konuşmasında; ASKON’un, ülke kaynaklarının verimli kullanımı anlayışını benimseyen yerel ve küresel ekonomik parametrelerini en iyi bir biçimde analiz eden ve iş dünyasının önemli aktörlerini çatısı altında bir araya getiren bir sivil toplum kuruluşu olduğunu belirtti.

Adana’da, tarıma dair vizyon projelerle tarımın geleceğine yön verdiklerini belirten Vali Demirtaş; “Tarıma Dayalı İhtisas OSB, Tarıma Dayalı İhtisas Su Ürünleri OSB ve Gıda İhtisas OSB ile ilgili çalışmalarımızı yoğun bir biçimde sürdürüyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın’ın Türkiye’nin ekonomik verilerine ilişkin değerlendirme sunumu yaptı.

ASKON Genel Başkanı Aydın; “Yılın ilk enflasyon rakamını yayınlanan T.C. Merkez Bankası enflasyon tahminlerini değiştirmedi. Merkez bankalarının hedefleri 2020 yılında yüzde 8.2, 2021 yılında ise yüzde 5.4 seviyesinde gerçekleştirilmesi beklendiği ifade edildi. İş dünyası olarak son dönemde yapılan vergi ayarlamalarının enflasyon üzerinde aşağı yönlü etki yapması petrol fiyatındaki yükselişin enflasyon üzerindeki etkisinin sınırlı olması, sıkı para politika duruşunun sürdürülebileceğini öngörmekle birlikte uluslararası konjektürde olası olumsuzlukların yaşanmaması durumuna göre hedefler doğrultusunda bir istikrarın yaşanacağını düşünüyor. 2019’u yüzde 14.84 seviyesinde tamamlayan yıllık TÜFE enflasyonu 2020’nin ilk ayında yüzde 12.15 oldu. Aynı dönemde yıllık yurt içi ÜFE enflasyonu da 2019 sonundaki yüzde 7.36 seviyesinden yüzde 8.84’e çıktı. Fiyatların aylık bazda yüzde 4.7 yükseldiği gıda ve alkolsüz içecekler grubu ocak ayı enflasyonunda en yüksek katkıyı yaptı. Meyve ve sebze fiyatlarındaki hızlı artışlarda bu gelişmede belirleyici oldu” diye konuştu.

ASKON 11. Aylık Değerlendirme Toplantısı karşılıklı hediye takdimi ve hatıra fotoğrafı çekiminden sonra sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen isminizi giriniz.